Minyatürk

yerbilgisi.net minyatürk konusu adı altında; minyatürk, minyatürk nerde, minyatürk nedir, minyatürk istanbul, miniatürk nerede, miniatürk wikipedia, miniatürk adres, miniatürk müzesi, miniatürk 3d, miniatürk eserleri etiketlerlerinin ayrıntıları buyrun;

02 Mayıs 2003 tarihinde inşaatına başlanan Minyiaturk,  Mart 2005 ‘de tamamlanmıştır. Türkiye ve Osmanlı tarihinden seçilmiş eserler 1/25 ölçekle maket haline getirilmiştir. 45 eser İstanbul’dan, 45 eser Anadolu’dan 15 eser ise Dış ülkelerde bulunan  Osmanlı tarihi eserleridir. Maketler  toplam 13 atölyede üretilmiştir. Yıldız Teknik Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi  Miniaturk için üretimler gerçekleştirilmiştir.

Ayasofya, Selimiye,  Rumeli Hisarı, Galata Kulesi, Safranbolu Evleri, Sümeli (Sümela) Manastırı, Kubbet-üs Sahra, Nemrut Dağı, Artemis Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Ecyad Kalesi gibi eserler maketlenerek sergilenmektedir.

Miniatürk ya da Minyatür Türkiye Park, Türkiye’deki çeşitli yapıtların maketlerinin sergilendiği 60.000 metrekareyle dünyanın en geniş alana kurulmuş minyatür parkıdır.

Miniatürk her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri:

Haftaiçi 09:00-17:00

Haftasonu 09:00-17:00

Miniatürk’te uygulanan ücret tarifesi aşağıdaki gibidir:

Tam bilet: 5 TL Öğrenci, Öğretmen, Askeri Personel: 3 TL

Okul grupları: 2 TL

Yabancı uyruklu ziyaretçi: 10 TL / 7 Euro / 8 USD

Minyatürk adresi, miniatürk adresi, miniatürk nasıl gidilir buyrun miniatürk haritasını:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir