Kategoriler

Popüler Galeriler

Anasayfa > Türkiyede Tarihi Yerler > Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Bu sayfada en popüler Burdur Arkeoloji Müzesi yer almaktadır. Burdur Arkeoloji Müzesi ile ilgili yazımıza sürekli güncel resim ve bilgiler eklenecektir. Lütfen sizde www.yerbilgisi.com sitemizi takip edip yorum eklemeyi unutmayın.

Bu galeride 10 resim bulunmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi: 19 Mart, 2011

Yukarıda Burdur Arkeoloji Müzesi Resimlerini yaınlamıştık buyrun Burdur Arkeoloji Müzesi Tarihi hakkında kısa bilgi
Burdur Arkeoloji Müzesi Tarihi
Burdur yöresi bulunduğu yer bakımından Akdeniz, Ege ve Iç Anadolu uygarlıklarının ortak özelliklerini temsil etmektedir. Burdur Müzesi’ndeki buluntular, M.Ö. 7000’den günümüze kadar 9000 yıllık bir geçmişin tarih ve kültür hazinesidir.

Burdur Arkeoloji Müzesi; ilk defa yakın tarihimizde önemli bir kültür merkezi olan Bulguroğlu Pirkulzade Medresesinin kütüphanesinde bu çevreye ait eski eserlerin koruma altına alınması ile 1956 yılında kurulmuş, 1963 tarihinde de resmen müze haline gelmiştir. Burdur Müzesinin tehir salonlarının açılışı ise 12 Haziran 1969 yılında gerçekleştirilmiştir.

Bugün müze Vakıflar Genel Müdürlüğünden 99 yıl intifa hakkı ile alınmış olan Bulguroğlu Pirkulzade Kütüphanesi çevresindeki kendi malı olan 980 m2 lik alanda hizmet vermektedir. Sagalassos ve Kremnadaki kazı yerinden gelen Athena, Leto, Nemessis, Apollon, Aphrodit, Hygeia, Aslepidos ve Herakles’in heykellerinden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca Bubon’dan gelen Apollon heykeli ile dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Burdur Arkeoloji Müzesi

Bağlantılar

Yardım

Hakkımızda

Site içerisindeki içerikler izinsiz kopyalanamaz, alıntı yapılamaz.

Copyright © Yerbilgisi 2014