Burdur Arkeoloji Müzesi

Konuyu Oluşturan admin Konu Türkiyede Tarihi Yerler [19 Tıklama ]

Burdur Arkeoloji MüzesiBurdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Burdur Arkeoloji Müzesi

Yukarıda Burdur Arkeoloji Müzesi Resimlerini yaınlamıştık buyrun Burdur Arkeoloji Müzesi Tarihi hakkında kısa bilgi
Burdur Arkeoloji Müzesi Tarihi
Burdur yöresi bulunduğu yer bakımından Akdeniz, Ege ve Iç Anadolu uygarlıklarının ortak özelliklerini temsil etmektedir. Burdur Müzesi’ndeki buluntular, M.Ö. 7000’den günümüze kadar 9000 yıllık bir geçmişin tarih ve kültür hazinesidir.

Burdur Arkeoloji Müzesi; ilk defa yakın tarihimizde önemli bir kültür merkezi olan Bulguroğlu Pirkulzade Medresesinin kütüphanesinde bu çevreye ait eski eserlerin koruma altına alınması ile 1956 yılında kurulmuş, 1963 tarihinde de resmen müze haline gelmiştir. Burdur Müzesinin tehir salonlarının açılışı ise 12 Haziran 1969 yılında gerçekleştirilmiştir.

Bugün müze Vakıflar Genel Müdürlüğünden 99 yıl intifa hakkı ile alınmış olan Bulguroğlu Pirkulzade Kütüphanesi çevresindeki kendi malı olan 980 m2 lik alanda hizmet vermektedir. Sagalassos ve Kremnadaki kazı yerinden gelen Athena, Leto, Nemessis, Apollon, Aphrodit, Hygeia, Aslepidos ve Herakles’in heykellerinden oluşan zengin bir koleksiyona sahiptir. Ayrıca Bubon’dan gelen Apollon heykeli ile dikkat çekmektedir.

Burdur Arkeoloji Müzesi konusu ile ilgili diğer görselleride burada bulabilirsiniz.
burdur arkeoloji muzesi 3burdur arkeoloji muzesi 2burdur arkeoloji muzesi 1burdur arkeoloji muzesiimparatorlar icin burdur arkeoloji muzesine yeni duzenleme yapiliyorbuyuk_burdur_muzesi_1BURDUR ARKEOLOJI MUZESI KARTPOSTAL__27842577_0burdur_arkeoloji_muzesi71637_marcus220x170_burdur_muzesi1

Lütfen Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.